Kim jest Doula

Doula (czyt. Dula) to piękny i niezwykły sposób wspierania kobiety
i całej jej rodziny w czasie ciąży, porodu i połogu.


Doula nie jest wymysłem współczesnych czasów. Towarzyszenie kobiecie w tym niezwykłym wydarzeniu jakim jest poród, to tradycja stara jak świat.

Doula jest osobą, która czuje powołanie, najczęściej sama też jest matką, choć są i takie Doule, które nie mają swoich dzieci. Dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu, Doula potrafi zapewnić nieprzerwane wsparcie i ciągłość opieki na płaszczyźnie emocjonalnej, informacyjnej oraz fizycznej.

Doula nie wyręcza, Doula dodaje sił, odwagi i pewności siebie, stwarza atmosferę w której kobieta czuje się bezpiecznie. Doula rozwiewa lęki i niepewność, które często towarzyszą przy pierwszym porodzie.

Marzeniem każdej kobiety jest przeżyć poród pięknie i godnie. Marzeniem Douli jest, by każda kobieta znalazła w sobie siłę i wiarę we własną intuicję, właśnie po to, by czas narodzin był pięknym wspomnieniem i niezwykłym wydarzeniem.

 

Badania pokazują, że obecność Douli, ma pozytywny wpływ na przebieg porodu

  • skraca czas porodu o 25%,
  • zmniejsza ryzyko cesarskiego cięcia o 50%,
  • zmniejsza ryzyko porodu zabiegowego  o 40%,
  • sprawia, że rodząca lepiej radzi sobie ze skurczami, ma mniejszą potrzebę skorzystania z  medycznych form łagodzeni bólu,
  • zmniejsza potrzebę skorzystania ze znieczulenia o 60%,
  • zmniejsza konieczność podania kroplówki wywołującej skurcze o 40%,
  • poprawia współpracę między rodzącą a jej partnerem,
  • zwiększa poczucie kompetencji rodzącej jako matki,
  • zmniejsza problemy z karmieniem piersią.

Źródło: Klaus, M. H., Kennell, J. H., & Klaus, P. H. (1993). Mothering the mother : how a doula can help you have a shorter, easier and healthier birth.

 

Obecność Douli przy porodzie nie wyklucza obecności osoby bliskiej. Partner, bądź inna osoba towarzysząca, tworzy z Doulą zgrany zespół. Doula nie spycha osoby towarzyszącej w cień. Raczej pomaga jej, w jak najlepszym stopniu wspierać rodzącą.

Pamiętaj, Doula nie udziela porad medycznych. Nie podaje leków, nie przeprowadza badań, nie zastępuje położnej.

A co po porodzie?

Po porodzie nadal jestem z Wami.
Oferuję praktyczne wsparcie z zakresu karmienia piersią, pielęgnacji, masażu oraz pierwszej pomocy.